Co spakować na wyprawę trekkingową – lista niezbędnych rzeczy

Niezawodne i wygodne buty trekkingowe

Na czele listy niezbędnych rzeczy na wyprawę trekkingową powinny znaleźć się solidne buty. To one będą głównym punktem styku z surowym, naturalnym terenem, po którym będziemy się poruszać. Dobre buty trekkingowe chronią stopy przed urazami, zimnem i wilgocią. Wbrew pozorom, nie muszą być one specjalnie ciężkie – producenci stawiają obecnie na lekkie, ale wytrzymałe materiały.

Wybierając buty na trekking, przede wszystkim zwróć uwagę na ich profilowanie oraz właściwości przeciwpotowe i oddychające. Doskonałe będą modele gwarantujące stabilność stawu skokowego. Pamiętaj także o dobraniu odpowiednich, technicznych skarpet, które zapewnią ci komfort i ochronę przed otarciami.

Odzież trekkingowa – funkcjonalność zdecyduje o komforcie twojej wyprawy

Podczas organizowania swojej wyprawy trekkingowej kieruj się zasadą warstwowości – niezależnie od pory roku i kierunku Twojej wyprawy. Warstwowy strój zapewni Ci komfort termiczny, a także ochroni Cię przed deszczem, wiatrem czy mocnym słońcem. Dobierz odpowiednie koszulki, bieliznę termiczną, polar lub softshell. Nie zapominaj o odzieży przeciwdeszczowej!

W odzieży trekkingowej ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale i wytrzymałość materiałów. Idealną odzież na trekking powinna cechować właściwość szybkiego schnięcia, lekkość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Przydatna może okazać się także odzież z impregnatami przeciwko komarom i innym owadom.

Rozsądny wybór sprzętu trekkingowego

Planując wyprawę trekkingową, z pewnością zastanawiasz się, jaki sprzęt jest niezbędny. Wybór zależy oczywiście od charakteru i długości Twojej wyprawy, jednak są elementy, które zawsze warto mieć przy sobie. Należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak: rodzaj terenu, warunki atmosferyczne, długość trasy, a także własne doświadczenie i umiejętności.

Niezbędny sprzęt trekkingowy to przede wszystkim prawidłowo dobrany plecak, kurtka trekkingowa, latarka czołówka, namiot, śpiwór oraz karimata. Ponadto, warto mieć ze sobą komplet naczyń i sztućców turystycznych, mapę, kompas, a także środek odkażający wodę. Pamiętaj również o apteczce pierwszej pomocy. mountainexplorers.eu