Sfera seksualną to nieodzowna część życia każdego z nas. Podczas dojrzewania zaczynamy rozpoznawać własne ciało, jak i interesować się płcią przeciwną bardziej, aniżeli dotychczas, biorąc pod uwagę także jej seksualne cechy. Dochodzi do tworzenia się seksualnego pociągu, jak i napięcia, które nierzadko może zostać rozładowane za sprawą seksu czy też innych metod, jak chociażby masturbowanie się mężczyzn.

Niestety w organizmie ludzkim może dojść do powstania różnorodnych nieprawidłowości, które doprowadzą do tego, iż seks stanie się dużym kłopotem, a nawet i może wzbudzać strach. Wówczas niezbędna stanie się porada udzielona przez specjalistę, który umożliwi wyjście z wybranej dolegliwości, jak i umożliwi odczuwanie na nowo przyjemności ze stosunków seksualnych. 

Czym jest seksualna anoreksja?

Zwykle, kiedy usłyszymy słowo anoreksja, kojarzymy jest z zaburzeniem odżywiania. Dana osoba w nieprawidłowy sposób przyjmuje jedzenie, przez co traci bardzo szybko na wadze. Seksualna anoreksja stanowi zaś zaburzenie powiązane z lękiem przed odbywaniem stosunków. Osoba, która cierpi na seksualną anoreksję nie będzie miała ochoty na podejmowanie czynności seksualnych. Nie będą skuteczne nawet zachęty czy też stworzenie właściwej atmosfery, która miałaby nakłonić do odbycia się stosunku.

Jakie mogą być symptomy?

Niestety nawet już myślenie o podejmowaniu seksualnych czynności będzie przyczyną niepohamowanego lęku, przed którym za wszelką cenę należy uciekać. Dana osoba będzie chcieć w nieskończoność odkładać aktywność seksualną, żeby tylko do niej nie dochodziło. Anorektyk odczuwa bowiem poczucie winy, iż nie będzie potrafił zaspokoić własnej partnerki. Próbuje poszukiwać co raz to nowszych wymówek, takich jak chociażby symulowanie problemów żołądkowych, bólów głowy, tłumaczy się brakiem czasu i przemęczeniem.

Powodów może być naprawdę sporo. W tym przypadku nierzadko pojawiają się problemy w związku opartym przecież w dużej mierze na aktywności seksualnej. Partnerka albo partner zaczyna myśleć, iż prawdopodobnie jest zdradzana. Nie możemy się temu w ogóle dziwić, ponieważ problemy z anoreksja seksualną nie są zbyt często podejmowaną tematyką – tak samo, jeśli chodzi o jedzenie.

Osoby chorujące wstydzą się wymienionego problemu, zaś kiedy prawda wyjdzie już na jaw, próbują wszelkich sposobów, żeby nie udać się do specjalisty. Kieruje nimi strach albo też wstyd. Inna myśl, która może występować to utracenie atrakcyjności w oczach partnera/partnerki, przez co nie dochodzi do oczekiwanych stosunków seksualnych. Pojawiają się więc pretensje i poważniejsze kryzysy mogące doprowadzić do rozpadu związku.

Z czego wynika seksualna anoreksja?

Istnieje sporo powodów, dla których występuje omawiane zaburzenie mające związek z seksualną sferą. Mogło by się wydawać, iż zmiana w zakresie podejścia do aktywności seksualnej poprzez używanie powszechnej antykoncepcji, a przez to zmniejszenie się obaw przed niechcianą ciążą sprawi, iż ludzie będą się częściej kochać. Niemniej jednak wygląda to zupełnie inaczej. Tak samo jak w przypadku tradycyjnej anoreksji, osoba chora będzie robiła wszystko, żeby nie jeść pokarmów, tak w seksualnej anoreksji – żeby tylko nie musieć odbywać stosunków seksualnych.

Zmiana w zakresie stylu życia, jak i dostępność do internetu powoduje, iż ludzie zaczynają mieć niższe poczucie własnej wartości, czy też kompleksy mające związek z własnym wyglądem. Ponadto dochodzi do tego przewlekły stres w miejscu pracy i problemy z emocjami. To wszystko przyczynia się bezpośrednio do tego, iż dany człowiek przestaje uczestniczyć aktywnie w strefie seksualnej.

Redakcja